KinderGarten Rozárčina

Our team

Mgr. & Bc. Eliška Surmařová

Chief operating officer - Teacher

Eliška vystudovala Gymnázium Lesní čtvrť ve Zlíně. Poté pokračovala ve studiu na fakultě humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně obor Sociální pedagogika a na fakultě filozofické Univerzity Palackého v Olomouci obor Psychologie. Od září 2019 ji čeká roční studium oboru předškolní pedagogika. Několik let se věnovala dobrovolnictví i mezinárodnímu dobrovolnictví, při kterém získala nejen pedagogické zkušenosti. Působila například v Keni nebo Indonésii. Následně dostala příležitost studia na ISI Denpasar v Indonésii, obor umění a tradiční tanec, která se nedala odmítnout. S tím souvisí rovněž její vášeň pro tanec a hudbu, kterým se věnuje od útlého věku. Eliška se domluví plynně anglicky a indonésky. Baví ji také sebevzdělávání se zaměřením na psychologii a terapie tancem. 

Emily Cootes (UK)

lektorka anglického jazyka

Emily is from Northamptonshire in the United Kingdom. She graduated from Bath Spa University with a degree in Acting in July 2019. Since the summer she has been studying to complete her TEFL certification and was working within a summer camp in the uk gaining experience within the education industry. She is always looking to apply her performance based background into the education system, creating an immersive and innovative environment for the children. She has recently moved to Prague and is looking to develop her career here.

Maria Madison (USA)

English language lecturer

Hello! My name is Maria Madison and I am from Minneapolis, Minnesota.  I am 24 years old and studied psychology during college. I moved to Prague in September to teach English and work with kids!  I love to read, cook, sing and run.  I love to travel and have been to 25 different countries. So far, Czech Republic is my favorite!

Marianna Nardecchia (USA)

English language lecturer

My name is Marianna and I am from Rochester, New York. I graduated from East Carolina University with a degree in health services management. Throughout college I worked as a waitress and as a nanny, developing many interpersonal skills. After graduation I spent months traveling around the world (32 countries and counting!) and discovered my love for European culture. I moved to Prague in January, got TEFL certified, and am so excited to begin my career of teaching English to children! 

Baily Piatt

lektorka anglického jazyka

Hello! My name is Baily and I am from Seattle, Washington. I graduated from the Evergreen State College in September 2019 with a degree in Ecology. After graduation I worked as a Biological Science Technician where I educated children on native animal species. During that time I found my passion for teaching and moved to Prague to presue a teaching career. I like to make the classroom a fun and engaging experience and will make sure the kids have fun while learning!


Eliška Hanlová

Eliška Hanlová

Eliška absolvovala Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce a souběžně ZUŠ. Poté navštěvovala pomaturitní kurz anglického jazyka. Během života se intenzivně věnovala hudbě. A to hře na housle a zejména zpěvu. Momentálně navštěvuje konzervatoř v Pardubicích, kde studuje obor klasický zpěv. Souběžně se studiem docházela soukromě do rodinných domácností a pečovala o děti ve věku 0-5 let. Eliška je dvojnásobnou tetou a má velmi pozitivní vztah k dětem a hudbě. Ráda tráví čas v přírodě, jízdou na kole nebo vaří. Je usměvavá a trpělivá.

Denisa Tauchmannová

teacher

Vystudovala Střední odbornou školu pedagogickou v Nové Pace, kde během studia absolvovala kurzy bruslení, lyžování, plavání i kurz cykloturistiky. Po úspěšném ukončení studia se rozhodla odcestovat do Anglie jako au pair, kde nasbírala bohaté zkušenosti, ať už z oblasti rodinné výchovy, tak po stránce jazykové. Volný čas ráda tráví dobrovolnictvím - asistencí u postižených dětí nebo dospělých. Ráda zpívá a hraje na klavír, kytaru a flétnu. Od září 2019 pokračuje v bakalářském studiu Pedagogické fakulty v Hradci Králové, obor učitelství pro mateřské školy.

Andrea Hrodějová, DiS.

nurse - nutritional therapist

Andrea graduated from the High School of Management and Services and the Higher Medical School in Prague, field of study, nutritional therapist. During her studies, she worked in several Prague hospitals and she also has experience as a nanny. Andrea has a very positive attitude towards children, is friendly and very popular with children.Her interests include dancing, hiking, swimming, cooking and baking.

Zdeňka Šindlerová

homemaker

She graduated from the Business School of Business and after graduation she worked as the head of the business. After her maternity leave, she joined KinderGarten as assistant of the executive director. Since 2012, she has worked in the UniCreditBank company nursery as a matron and a housewife.

Go back to the kindergarten